Вже не рідкість наявність в промислових компаніях дослідних підрозділів (R & D). Функціонал у них досить різний. Одні відповідають за розробку нових продуктів / технологій, в інших компаніях R & D займається усіма питаннями, які супроводжують будь-які зміни у виробничих процесах. Є мікси цих функціоналів.
При цьому, якщо компанія «завела» у себе R & D, то динаміка витрат на цей вид діяльності неухильно зростає. Можна подумати, що динаміка витрат на R & D запорука зростання фінансових результатів. R & D – це перш за все творчі хлопці, їх ідеї масштабні й амбітні, а запити необмежені в просторі і часі (і завжди «логічні»).
Спілкуючись з ними всім ставлю одне і те ж питання: «А як керівництво оцінює ефективність вашої діяльності? Є якісь показники, критерії, за якими вас оцінюють? »І ще ніде не чув зрозумілої відповіді. Зазвичай головним показником якості роботи R & D є своєчасність виконання запланованих робіт. А є компанії, в яких навіть і цим питанням не особливо захоплені. Під час здається, що поява цих підрозділів в компанії – просто данина моді і гри в реструктуризацію: «у нас вже є своєї R & D, а у вас?».
Так як же оцінювати роботу R & D? Всі роботи, які робить ці фахівці можна розбити на два напрямки:
- Розробка нового
- Доопрацювання / поліпшення старого
Розуміння суті робіт R & D народжує розуміння того, на що вони впливають і які показники важливі в цій роботі.
На мій погляд, мислити треба в двох вимірах:
- Швидкість роботи R & D
- Якість роботи R & D
Саме за цими двома аспектами можна судити про ефективність R & D підрозділів. Чому саме в цих двох вимірах? Тому що вони мають кількісний вимір, яке може бути виражено в грошовому еквіваленті. Саме швидкість і якість роботи R & D знаходять відображення в фінансових результатах компанії.
Наприклад, якщо за рахунок оперативності роботи R & D ми на 3 місяці раніше конкурентів запустили новий продукт / сервіс, то економічний ефект цього очевидний і може бути оцінений. Крім того, чим швидше підрозділ виконує свої завдання, тим більше завдань воно в змозі вирішити за період часу.